Jak słodzić stewią?

Bez względu na to czy stosuje się stewię do ciasta czy do herbaty warto wiedzieć jaka jej ilość jest odpowiednia, żeby uzyskać dobry smak. Ponieważ jest rzeczywiście bardzo słodka (nawet 30 razy słodsza od cukru) należy uważać, żeby nie dodawać jej zbyt dużo.

Stewię można stosować w postaci suszonych liści, tabletek, proszku, ekstraktu czy syropu. Jeśli chodzi o słodzenie kawy i herbaty, to dość popularne są tabletki. Można je wszędzie ze sobą zabrać i łatwo się je stosuje. Jedna pastylka odpowiada łyżeczce cukru. W związku z tym jeśli ktoś woli słodsze napoje może użyć 2-3 tabletki. Z kolei jeśli chodzi o proszek, to żeby posłodzić nim herbatę wystarczy niewielka szczypta. Niektórzy wybierają stewię w płynie, którego 5 kropli odpowiada łyżeczce cukru. Najbardziej, ze względów zdrowotnych oraz z punktu widzenia poziomu słodyczy, polecić można samodzielne ususzenie liści stewii, które potem zwykle się miksuje. Jedna łyżeczka takiego suszu może być nawet tak słodka jak szklanka cukru.

Ponieważ stewia jest zdrowsza od cukru można stosować ją także do słodzenia potraw, deserów i napojów, które podaje się dzieciom. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia u nich próchnicy. Właściwości stewii wykorzystywane są także przez producentów napojów, w tym przez koncern Coca-Cola. Jest ona idealnym dodatkiem, dzięki któremu można otrzymać wersję light. Na dodatek napoje ze stewią są zdrowsze niż te, podczas produkcji których stosuje się słodziki syntetyczne. Słodki smak, znacznie ograniczona ilość kalorii i niezdrowych składników mogą spowodować, że napoje słodzone stewią staną się poważną konkurencją dla tych zawierających cukier i syntetyczne słodziki. Zresztą również jeśli chodzi o produkt, którego używa się do słodzenia różnych rzeczy na co dzień, stewia również staje się coraz bardziej popularna i chętnie używana. Skoro można dzięki niej jeść i pić słodkie rzeczy, a przy tym nie tyć, to nic dziwnego, że coraz więcej osób używa stewii. Problem może pojawić się ewentualnie wtedy, gdy komuś zupełnie nie będzie odpowiadał smak stewii. Tak bywa miedzy innymi w przypadku dzieci.