Domowa hodowla w doniczce

Kiedy kupi się nasiona lub sadzonkę stewii trzeba zapewnić jej odpowiednie warunku do rozrostu. Należy się dowiedzieć co lubi, co może być dla niej korzystne, jak ją podlewać itd. Uprawa stewii może być nie tylko pożyteczna, ale także może stać się rodzajem hobby.

Stewia jest rośliną z rodziny astrowatych. Naturalnie rośnie ona w Ameryce Południowej i Środkowej. Natomiast zaczęto ją uprawiać również w innych krajach, ze względu na możliwość używania jej zamiast cukru. W tym celu hoduje się Stevię rebaudiana Bertoni, jedną z 240 gatunków tej rośliny. Nazywany jest on „miodowe ziele” albo „miodowy liść”. Jeśli chodzi o rozmnażanie stewii, to wysiewa się jej nasiona rozsypując je równomiernie na ziemi w doniczce. Należy zapewnić dostęp światła, co przyśpieszy kiełkowanie, do którego roślina ma w sumie małą zdolność. Temperatura w pomieszczeniu, w którym stewia ma wykiełkować, to 24°C. Potem powinna wynosić od 15 do 30°C. Jeśli stworzy się jej odpowiednie warunki może wykiełkować już po tygodniu. Natomiast rozmnaża się także sadzonki pędowe, które przygotowuje się zanim pojawią się kwiaty. W razie wysadzania stewii do gruntu należy to robić w maju. Wówczas traktowana jest jako roślina jednoroczna.

Jeżeli uprawia się stewię w doniczce w pomieszczeniu, to jest to roślina wieloletnia. Powinna mieć cały czas dostęp do słonecznego światła. W razie, gdyby była częściowo zacieniona będzie rosła, ale słabiej. Bardzo ważne jest to, aby nie siać lub nie sadzić jej w zasadowym czy zasolonym podłożu. Najlepiej, aby kwaśność ziemi wynosiła miała pH 4-5 i żeby gleba była przepuszczalna. Stewię trzeba regularnie podlewać, bo inaczej uschnie. Chodzi o to, aby jej ziemia nie była nigdy sucha. Liście stewii są najsłodsze zanim zacznie kwitnąć. Kiedy tylko zauważy się, że roślina zaczyna kwitnąc należy ściąć liście oraz ususzyć je. Jeszcze lepiej zrobić również tuż prze kwitnięciem. Stewia zwykle kwitnie na jesieni. Pobudza ją zawsze do tego skracający się dzień. Oprócz tego, że można kupić nasiona czy sadzonki, to dostępne są także gotowe produkty, które robi się ze stewii – pastylki, proszek czy płyn.